1. Fajtanév: Komáromi bukó (Komorner Tümmler)
2. Származási hely:
A történelmi Magyarország területén, a Duna menti városokban tenyésztették ki.Pozsony és Budapest között (Győr, Komárom, Vác).
A fajtaleírás utolsó elfogadtatásának éve: 2009.
3. Összbenyomás:
Közepes nagyságú,fésűs fejű, feszes, dús tollazatú galambfajta. A közepes hosszúságú lábakon nyugvó, zömök törzs az izmos, kissé emelt mellből indulva, enyhén lejt a farok felé. Magassága a hosszúságával közel megegyező.
4. Fej és fésű:
A test méreteihez viszonyítva nagy, formája tojásdad, minden irányban lekerekített. A homlok magas, telt, iránya függőleges. A szem vízszintes tengelyéig széles, ezt követően a csőr irányába enyhén keskenyedik. A fej oldalnézetben, a függőleges homloktól egészen a tarkóig hosszan húzott ívet képez. Ezért a fej hossza a szélességét 2/3-al meghaladja. A fej legmagasabb pontja a szem felett van.A hím galambok feje a tojókénál nagyobb, a másodlagos nemi jelleg kifejezett. A fejen, közvetlenül a tarkó alatt, széles, tömött, többsoros, kissé hátradűlő, félkör alakú (kagyló) fésű helyezkedik el, amelynek megszakítás nélkül a nyakoldalak egyharmadáig láncot alkotva kell lehúzódnia. A fésű támasztótollai és a nyak hátsó tollai sörényt képeznek. A fésű felső éle a szembőr felső vonalánál nem emelkedik magasabbra.
5. Szem, szembőr:
A szem nagy és enyhén kidomborodik. A szívhátúak szivárványhártyája sötét (úgynevezett bükkönyszem), az egyszínűeké, csaposaké, tigristarkáké és a babosaké gyöngyszínű. A szemgyűrű kétsoros, finom szövetű, széles, kissé duzzadt, élénkpiros színű. A fehéreknél megengedett mindkét szemszín, külön színváltozatként bírálva.
6. Csőr:
Rövid, világos szaruszínű, a szájzug szélességével megegyező hosszúságú. Tőben vastag, tompa, zárt. A csőrgerinc a homlok vonalát törés nélkül követve függőlegesen lefelé irányul. Szemből nézve a csőr a homlokhoz beszűkülés nélkül csatlakozik. Az orrdudor alig kiemelkedő, sima felületű, fehéren porozott. Az alsó és a felső csőrkáva is jól fejlett, a csőrkávák egy pontban végződnek. A csőr az orrdudorokkal együtt, szemből nézve, szabályos háromszöget alkot.
7. Nyak:
Közepes hosszúságú, függőleges tartású, vastag, a fej felé enyhén vékonyodik. A torok telt.
8. Mell:
Széles, gömbölyded, enyhén előredomborodó, tollai a szárnybúbokat takarják.
9. Hát:
Széles, rövid, a farok felé lejt és fokozatosan keskenyedik.
10. Szárnyak:
A testhez simulnak, az elsőrendű evezőtollak egyenesek, végei a farokra fekszenek, nem érintkeznek. A hátat jól takarják. Az evezőtollak jól fejlettek.
11. Farok:
Középhosszú, zárt, a testtel arányos, keskeny. A hátrafelé lejtő hát és derék vonalát törés nélkül követi, vége a talajt nem érinti. A kormánytollak száma 12. A szárny végét 1-2 cm-rel haladhatja meg.
12. Lábak:
Tág állásúak, középhosszúak. A combok alig látszanak. A csüdök tollatlanok, élénkpiros színűek. A karmok színe minden színváltozatnál világos szaruszínű.
13. Tollazat:
Testhez simuló, dús, zárt, feszes, fényes.
14. Szín- és rajzváltozatok:
A., Egyszínűek: fehér, fekete, vörös, sárga, májszínű, kék (fekete szalagokkal), kékfakó (barna szalagokkal), vörösfakó (vörös szalagokkal), sárgafakó (sárga szalagokkal).
B., Csaposak: minden alapszínben előfordulhatnak, mindkét szárnyon azonos számú (5-7 db) fehér elsőrendű evezőtollal.
C., Szívhátúak: fekete, vörös, sárga, májszínű, kék, ezüst, valamint ezek kovácsolt színű változatai. Fehér a fej a szemgyűrű alsó vonaláig, az áll alatti torokfolt (szakáll vagy előke) mintegy 1-1,5 cm mélységben ívben záródva. Fehérek továbbá a szárnyak, a comb tollazata, valamint a derék. Színes a fülrajz (fülőke), a fésű, a nyak, a mell a combok előtt körülbelül 2 cm-re keresztben futó éles vonallal határoltan. Színesek továbbá a vállfedők és a váll, a hát egészen a fehér derékig valamint a farok a fedő és a támasztótollakkal együtt.
D., Tigristarkák: minden alapszínben előfordulhatnak, az evezők és a kormánytollak színesek, a színes és a fehér tollak a test egyéb részein egyenletesen elosztottak.
E., Babosak: az alapszín fehér, így az evezők és a kormánytollak fehérek, a színes és a fehér tollak a test egyéb részein egyenletesen elosztottak.
F., Háromszínűek: Krém és mandulasárga alapon különböző színű spriccelések vannak. Az evezőtollak és a faroktollak krémszínűek fekete és fehér spriccekkel, vagy hosszú stráfokkal. Minél több háromszínű toll van az evező és faroktollak között, a galamb annál értékesebb.
A színek minden színváltozatnál intenzívek, tiszták és fénylők.
15. Súlyos hibák:
Kicsi fej, keskeny, alacsonyan ívelt homlok, magas, szögletes tarkótájék, a csőrgerinc és a homlok között mutatkozó törés. Fejre boruló, a fejtető fölé érő, magasan tűzött, illetve hiányos tollszerkezetű vagy ferde fésű, a sörény hiánya, a lánc hiánya. Nem kereken ívelt fésű. Parókás jellegű fésű. Kicsi vagy tört szem, felemás szemek, sárga szem, keskeny szemgyűrű, sápadt szemgyűrű. Vékony, hosszú, hegyes vagy nyitott csőr, görbülő, kampós, hajlott, fejletlen, torz csőrkávák, hólyagos orrdudor. A csőr és a karmok sötét jelzettsége (kivéve az egyszínű feketéket és kékeket). Sötét színű csőr és karmok minden színváltozatnál. Felemás vagy hiányos fülrajz. Az egyszínű és szívhátú példányok színes tollmezőiben előforduló fehér, illetve a fehér tollmezőkben mutatkozó színes tollak (kivéve a tigristarkák és a babosak esetében). Csaposaknál fehér folt a fejen vagy a kloáka körül, nem egyforma fehér evezőtollszám a szárnyakon. Tigristarkáknál és babosaknál a nem egyenletes színeloszlás. Szalagosoknál a 3. szalag megjelenése. Az ezüstök rozsdás színe. Laza vagy fénytelen tollazat. Farok alatt hordott szárny. Aránytalan testalkat (hosszú, magas, nyújtott, meredek, púpos, vízszintes testtartás). Keskeny mell. Hosszú vagy rövid láb, tollas csüd.
16. Értékelési szempontok sorrendje: Összbenyomás, fej a fésűvel, szem-szembőr,csőr, rajz,szín,alak.
17. Gyűrűméret: 7 mm IV.
Fajtacsoport besorolás:keringők
|